Budowa osocza krwi

0
Posted in Zdrowie By admin

Osocze krwi stanowi 55—60%> objętości krwi. Zawiera zarówno materiały odżywcze, potrzebne do prawidłowej gospodarki organizmu, jak i resztki wytworzone w procesie przemiany materii.

osocza krwi
Kliknij tutaj i sprawdź żródło

Ilościowo głównym jego składnikiem jest woda, jakościowo zaś i białko. Znajdują się też w nim węglowodany, tłuszcze i sole mineralne. Osocze wykazuje stałą zawartość większości ciał chemicznych, zwłaszcza soli. Krew bowiem, uwalniając się z nadmiaru różnych substancji lub uzupełniając ich niedobór, stwarza jednolitość środowiska wewnętrznego ustroju.
Białka osocza występują w kilku frakcjach: jako albuminy, globuliny i fibrynogen. Poszczególne frakcje spełniają określone funkcje fizjologiczne. Białka osocza ochraniają krwinki przed uszkodzeniem, utrzymują równowagę płynu pomiędzy krwią a tkan­kami dzięki swym właściwościom osmotycznym. Białka odgrywają poza tym rolę pośrednika w przenoszeniu związków nierozpuszczalnych w wodzie bądź też rozpuszczalnych w małym stopniu. Związki te w połączeniu z białkami wędrują z krwią do narządów, dla których są niezbędnie potrzebne i dopiero tam oddzielają się od swego pośrednika. Krążące we krwi białka są jednocześnie istotnym budulcem tkankowym służącym regeneracji i przemianie energii. Fibrynogen bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.
Więcej znajdziesz na matique.pl