Higiena narządów zmysłów

0
Posted in O kobietach By admin

Często dla zidentyfikowania choroby potrzebne jest wykonanie badania bakteriologicznego. Materiał do badania bakteriologicznego pobiera się z ogniska zakaźnego. W przypadkach chorób skóry będą to wykwity chorobowe takie jak krosty, pęcherze, owrzodzenia, nadżerki czy strupy. Pobiera się ‚także wydzielinę z otworów naturalnych — nosa, ucha, jamy ustnej, gardzieli, cewki moczowej, odbytu itp. Często wykonuje się badania bakteriologiczne krwi, posiewy z niej, a także w czasie zabiegów operacyjnych ze zmienionych chorobowo narządów.

diagnostyka chorób
badania

Materiał pobiera się jałowym wacikiem umieszczanym na pałeczce drewnianej lub pętlą wykonaną z platynowego drutu. Jeśli materiał nie zastanie natychmiast poddany dalszym przy¬gotowaniom lub musi być transportowany, należy zabezpieczyć go od zepsucia (np. od dodatkowej iniekcji przez przechowanie w jałowej probówce do momentu dalszej obróbki.
Dalsze przygotowania zależą od togo, czy materiał ma być badany bezpośrednio, czy też najpierw zostanie wykonany posiew, aby przez namnożenie zarazków na odpowiednio przygotowanym podłożu uzyskać pewniejsze i dokładniejsze wyniki.